دستگاه فرز سی ان سی یا فرز cnc

دستگاه فرز سی ان سی دستگاهي است که توسط نوک فرز بر روي مواد مختلف مانند چوب، سنگ و فلزات کار مي کند. از دستگاه فرز سی ان سیبر روی مواد دیگر مانند شیشه و انواع پلاستیک نیز استفاده می شود و در صنایع مختلفی مانند منبت کاری، برش و حکاکی سنگ، تولید مصنوعات چوبی مانند کابینت، درب، میز، پایه مبل و … کاربرد دارد.
دستگاه فرز سی ان سی دارای میز کاری است که می تواند در دو جهت افقي X و عموديY حرکت کند و نوک فرز، که توسط اسپیندل در محور عمقZ حرکت داده مي شود. حرکت هم اسپندل و هم ميز کار را مي توان تا دقت ۰۱/ ۰ میلی متر توسط کامپيوتر کنترل کرد. دستگاه هاي فرز CNC را هم مي توان به صورت دستي و هم به طور خودکار راه اندازي کرد.

هر دستگاه سی ان سی در دو يا چند جهت برنامه ريزي شده حرکت مي کند که به آنها محور مي گويند. محور مي تواند خطي يا گردشي باشد، يکي از اولين خصوصياتي که باید در مورد دستگاه فرز سی ان سی بدانيد اين است که در چند محور حرکت مي کند، هرچه تعداد محورها بيشتر باشند، کار با دستگاه پيچيده تر و برنامه ريزي براي آن مشکل تر است اما خروجي بهتري به ما مي دهد و دقیق تر است.

دستگاه فرز سی ان سی مي توانند عمليات گوناگونی از کار هاي ساده اي مانند برش قالب و سوراخ کاري تا عمليات پيچيده تری مانند منبت کاری را به راحتی انجام دهد. دستگاه فرز CNC در حين عمليات نياز به روغن کاري و خنک سازي وهمچنين تميز کردن سطح ماده نيز دارد که اين کارها را با توجه به داشتن ابراز جانبي مانند تول چنجر خودکار، چيلر و خنک کننده و … انجام مي دهد.

دستگاه سی ان سی سنگ

دستگاه سی ان سی سنگ

سی ان سی سنگ

سی ان سی سنگ